ROZHOVOR | NOVÝ TRENÉR FRANTIŠEK ŠTURMA

Foto: fk-kolin.cz

Tomáš Šulc | 01.02.2019 | přečteno 682x

Změny se nevyhnuly ani realizačnímu týmu. Jaroslava Havrdu, který se přesunul do pozice manažera klubu, nahradil na postu trenéra kouč s bohatými zkušenostmi nejen z naší republiky, ale také ze zahraničí. Nově povede kolínské mužstvo jako hlavní trenér pan František Šturma, asistentem mu bude obránce Petr Pavlík. Co nám pan Šturma prozradil o své bohaté trenérské kariéře, zimní přípravě a vizi do budoucna? To se dozvíte v obsáhlém rozhovoru!

1. Trenére, na úvod, představíte se fanouškům? Kde jste doposud působil, z jakých zkušeností čerpáte apod.

„Trénuji od 18 let, tzn. Mám 28 let zkušeností s trénováním. Prošel jsem toho spoustu. Mezi kluby, které asi hodnotím nejvýš bych zařadil Slovan Liberec, kde jsem dělal asistenta v 1. lize a zároveň hlavního trenéra ve 3. lize. Pak jsem byl s trenérem Petrželou na Viktorii Žižkov, a následně jsem s ním šel do Michalovců dělat asistenta. Tam se po roce naše dráhy rozešly a já už jsem chtěl jít zase svojí cestou hlavního trenéra. Působil jsem v Bohemians Praha u juniorky, pak jsem se vrátil na Slovensko, kde jsem dostal nabídku opět z Michalovců. Už jsem zde ovšem působil jako hlavní trenér. Povedl se nám tam takový husarský kousek, když jsme s mladým týmem udělali historický postup do 1. ligy. Poté jsem přeskočil do Popradu – ambiciózní tým ve druhé lize, kde jsou dodnes. Tam se nám povedlo postoupit do semifinále slovenského poháru."

2. Máte nějaký trenérský vzor?

„Trenérský vzor nemám. Kdysi, když jsem začínal, jsem nějaký vzory měl, ale když jsem se s nimi seznámil a začal s nimi mluvit či pracovat, tak to pro mě bylo obrovský zklamání. Líbí se mi ovšem práce pana Lavičky nebo trenéra Šilhavého. To jsou takoví lidé, se kterých prací se nějak ztotožňuji. Já to mám postavené na poctivé práci, slušném chování a dobrém vztahu s hráči. Přeci jen hráči jsou lidi a někteří trenéři s nimi nejednají moc dobře. Jsem spíše typ tohoto demokratického trenéra, ale musí být vše podle toho, jak chci, aby to fungovalo."

3. Jaký styl fotbalu preferujete?

„Tak já preferuju útočný. Když ale budete chtít jen útočit, tak branky budete i dostávat. Mám to postavené na pevných základech – jako když stavíte dům, také vám to nesmí spadnout. Hlavně aby se celý tým zapojoval do útočné fáze a také do práce defenzivní.“

4. Co se vám vybaví, když se řekne „Kolín“?

„Kdysi tady Kolín docela úspěšně hrál druhou ligu, pak zapadl do průměru – pád do 3. ligy a do Divize. Pak před časem jsem zaregistroval, právě když jsem působil na Slovensku, že tady se začal fotbal dělat trochu jinak a podařil se postup do 2. ligy. To si myslím, že na Kolín musí být bomba. Teď mě mrzí, že je to v takové fázi, kde to prostě je."

5. Proč jste se rozhodl právě pro Kolín?

„Měl jsem nějaké nabídky, čekal jsem samozřejmě také na nabídky z vyšší soutěže. Jednání ovšem nedopadla buď z mé strany, že jsem neakceptoval nějakou nabídku z ciziny, kde to nebylo moc bezpečné. Myslím, že jsem se rozhodl dobře, když tedy nepůjdu na riziko. My jsme se s Kolínem spojili kolem 20. prosince a já už věděl, že nejspíš zůstanu doma. Bydlím nedaleko a dohodli jsme se na nějaké spolupráci, než pro mě bude zajímavější angažmá. Spíš to beru jako výpomoc klubu."

6. Jste tady zhruba měsíc, jak se vám tady líbí?

„Všude je práce a jak se říká „chleba o dvou kurkách“, tzn. když chcete pracovat a chcete s tím týmem něco dokázat, tak ta práce je všude stejná. Podmínky na Divizi jsou ohledně hracích ploch a zabezpečení na docela dobré úrovni. Tři travnatá hřiště, jedna umělá tráva, je tady i ubytovna. Ty podmínky jsou až nadstandardní, na to, co se tady nabízí. Tohle je super, spíše teď pracujeme na kádru. Bývalý trenér Havrda přivedl z podzimu už nějaké hráče, za což mu patří velký dík. Tito hráči budou velmi platní. Naopak musím říct, že nás opravdu není moc a ten kádr potřebuju minimálně o tři lidi navýšit. Někdo je zraněný, někdo nemohl a nás šlo do utkání 12 a z toho 3 dorostenci. Takhle bych Divizi hrát nechtěl. Pokud to chceme zlepšit, přál bych si plnohodnotný kádr, tzn. 18 hráčů a 2 gólmany."

7. S jakými cíli jste přijal angažmá v Kolíně, co se týče jarní části. Nějaká vize, kromě stabilizace kádru?

„Všichni víme, jak na tom jsme. Přišli jsme o 3 body kvůli odhlášení Kratonoh. Kolín se nachází kousek od sestupového pásma. Nemůžeme si říkat, že je vše dobré a plácat se po ramenou. Jsme na spodku tabulky, téměř na padáka a pro mě je to nová výzva. V některých klubech už jsem týmy zachraňoval. Věřím a jdu do toho s tím, že bych chtěl každý zápas vyhrát. Vůbec nekoukám na podzimní část a nechci hledět na to, kde Kolín je. Tak to bohužel je. Nechci se hrabat v minulosti, tu stejně nezměníme. Chci koukat do budoucna, první zápas hrajeme 9. března. Teď se na něho připravujeme a chci ho vyhrát. Takže půjdeme takto krůček po krůčku a hodláme jich vyhrát co nejvíce. A pokud skončíme 10., 9. nebo 5., vůbec to neřeším. Chci ale vytěžit maximum a zároveň očekávám maximální výkony i od hráčů."

8. Na závěr – chtěl byste nějak pozvat fanoušky na domácí zápasy, které budou v novém hracím čase?

„Samozřejmě bych byl hrozně rád, kdyby nás přišli podpořit a chodili v hojném počtu. Mám informace, že na podzim si moc diváků cestu nenašlo. Je to o tom, že teď přišli noví kvalitní hráči, kteří se budou chtít ukázat. Chceme dělat úspěch pro Kolín. Byl bych hrozně rád, kdybychom měli fanoušky, kteří nás budou podporovat i pokud se něco nepodaří. Věřím, že jim to ti kluci na hřišti vrátí. Určitě chceme hrát tak, abychom vyhrávali a divák z toho měl radost. Samozřejmě bych je chtěl pozvat a doufám, že nebude mít vliv herní čas v sobotu dopoledne. Ba naopak si myslím, že v sobotu dopoledne si udělá víc lidí čas než v neděli odpoledne. Bereme to jako výzvu, nový hrací čas a doufám, že si diváci najdou čas a cestu na stadion."

Diskuze k článku