U10 | MANVER CUP 2019

Foto: Facebook - Manver Cup

Tomáš Šulc | 19.06.2019 | přečteno 455x

U10 | MANVER CUP 2019

Kolínské Borky se v sobotu 15.6.2019 proměnily v nabitý fotbalový svatostánek. Celkem 14 týmů soupeřilo o cennou trofej, hráči o mobilní telefon Samsung Galaxy A40 a další individuální ceny. Hlavní sponzor, firma MANVER v čele s panem Martinem Homanem, sehnal podepsaný dres mistrovské Slavie Praha. Sešívaný dres se následně vydražil za 10 500 Kč a celá částka putuje na konto nemocné Žanetky Hruškové. K půlce jedenáctého tisíce ještě přivezl zástupce pražské Slavie, asistent trenéra A mužstva Houštecký, dalších 10 tisíc na podporu Žanetky. Konečná částka činila 27 500 Kč, k již zmíněným částkám přidali i rodiče kolínského týmu 2000 Kč za startovné, které jako domácí mužstvo platit nemuselo.

Turnaj nakonec ovládli elévové z pražské Slavie, Kolíňáci skončili na úctyhodné 5. příčce. A individuálně? Cena za nejlepšího brankáře turnaje zůstala v Kolíně - získal ji Vojtěch Plechata. Střelcem se stal Oliver Cajthaml z pražského Motorletu, nejlepším hráčem byl vyhlášen Petr Jankovský z FK Pardubice. Cenu pro nejlepší fanoušky obdržela podpora slovenského týmu ŠK Blava Jaslovské Bohunice.

Konečné pořadí:

1. SK Slavia Praha

2. FK Chlumec nad Cidlinou

3. FK Pardubice

4. Sparta Kutná Hora

5. SK Sparta Kolín

6. Slavoj Polná

7. FK Motorlet Praha ,,oranžová“

8. MFK Most

9. FK Motorlet Praha ,,modrá“

10. FC Slavoj Vyšehrad

11. FK Teplice

12. Junior Chomutov

13. FK Bohemia Poděbrady

14. ŠK Blava Jaslovské Bohunice (Slovensko)

Na pár vět ohledné organizace a dalšího jsme se optali majitele firmy MANVER pana Martina Homana...

1. Jak náročné je organizovat tak velký turnaj a co vše to obnáší?

“Asi bych začal tím, že letošní rok jsme pořádali již 7. ročník, ale v mnoha věcech to pro nás byl ročník unikátní a úplně nový. Jednak jsme po šesti ročnících pořádaných v Pečkách nově turnaj přesunuli do Kolína, takže vše bylo pro nás úplně nové a popravdě jsem nevěděl, co nás vše čeká, jaká bude podpora klubu, jak bude fungovat zázemí pro fanoušky atd. Naší snahou je udržet vysokou prestiž turnaje, kterou za 6 pořádaných ročníků náš turnaj získal. Beru to v dnešní době jako zázrak, že malá česká rodinná firma, podnikající v oblasti průmyslové hydrauliky, dokáže zorganizovat mládežnický turnaj, kdy nebyla nikdy nouze o přihlášené týmy. Naopak i letošní turnaj se z plánovaných 12 týmů celkem navýšil na týmů 14 a navíc tento ročník poprvé ve své historii získal status mezinárodního turnaje, a to díky účasti SK Blava Jaslovské Bohunice. A jak je náročná příprava takového turnaje? Velmi! S jeho plánováním se musí, v dnešní době velké konkurence turnajů, začít velmi brzy. Již v prosinci se vybírá nejvhodnější termín, aby zásah do běhu klubu byl co nejmenší, a zpravidla v lednu se již rozesílají pozvánky. Úplné nejhorší období je popravdě cca 14 dnů před turnajem. To se mi lehce nespí. Přemýšlím, co vše ještě zbývá zajistit, vytisknout, dokoupit, zařídit, přát si, aby nevypadl žádný z již přihlášených týmů, aby klaplo počasí atd. Ale musím přiznat, že jsem i letos měl štěstí na lidi kolem mne, jak na dobrovolníky, tak i konkrétní osoby, kam hlavně počítám fotbalového nadšence a šéftrenéra přípravek U7-U11 Honyho Piknera, hlavního trenéra U10 Jirku Biška a také mou manželku. Bez těchto osob by letošní ročník snadno neproběhl, za což jim patří velké poděkování!“

2. Pár dní před turnajem se odhlásila Chrudim. Jistá komplikace, jak se nakonec vyřešila?

“Problém to byl velký a jsem rád, že se operativně nakonec podařilo vše zachránit, kdy Hony Pikner ihned oslovil další z klubů a podařilo se mu zajistit možná ještě kvalitnější náhradu v podobě mužstva FK Pardubice. Každá komplikace těsně před turnajem je nepříjemná, pro nás to znamenalo změnit veškeré tiskoviny, vytištěné propozice a brožurky, tabulky, rozpisy jednotlivých zápasu atd. Naší výhodou je, že jsme z podnikání na časté změny zvyklí a flexibilita je naší předností a zde se nám hodila. A tvrdím to stále, každý tým, který nepřijede, neví, o co přichází, protože turnaj má již svou prestiž. Takže pokud se klub odhlásí, byť na poslední chvíli, je to sice komplikace, ale pro nás nic neřešitelného.“

3. Turnaj byl úzce propojen s pražskou Slavii, jak tato spolupráce vznikla?

“Prvopočátek oslovit Slavii vznikl u hlavního trenéra U10 Jirky Biška, který nám s tímto i se samotnou organizací turnaje velmi pomohl a ještě stihl naše kluky koučovat při jednotlivých zápasech v turnaji a skončit s týmem na 5. místě! Nyní si troufám říci, že bez jeho elánu by turnaj tak dobře neproběhl a zástupce klubu SK Slavia Praha bychom na vyhlášení asi přilákat do Kolína nedokázali. Jirka mi slíbil, že zkusí přes svůj kontakt na trenéra Jindřicha Trpišovského zajistit účast někoho ze Slavie na slavnostním vyhlášení. Kdo nakonec přijede, jsem až do poslední chvíle nevěděl, ale asi 14 dní před turnajem jsem získal informaci, že zástupce Slavie přiveze dres s podpisy hráčů, a že jej můžeme dát klukům jako cenu. A zde vznikl další unikát turnaje. Spontánně mě napadlo, obohatit turnaj o charitativní akci MANVER CUP pomáhá - šek pro Žanetku. Kluků na jeden dres hodně a komu jej přesně dát? A tak jsem se rozhodl, že dres nedáme nikomu. Podle mého názoru naše společnost věnuje všem zúčastněným již tak zajímavé ceny v porovnání s ostatními turnaji, troufnu si tvrdit, že takových bláznů, kteří jako ceny pro nejlepšího hráče, střelce a brankáře věnují mobilní telefony, moc nenajdete. A tak mě napadla myšlenka dres vydražit, přidat ještě část ze startovného a výslednou částku předat při vyhlášení výsledků turnaje rodičům Žanetky na její rehabilitaci. Což se podařilo nad mé očekávání, jelikož s dresem na vyhlášení dorazil asistent trenéra A-týmu Zdeněk Houštecký a kromě dresu s podpisy všech hráčů a čepice s podpisem trenéra Trpišovského přivezl pan Houštecký i nečekanou a nádhernou částku 10.000 Kč. A tak jsme už na začátku dražby dresu byli nad očekávání v plusu. Musím také vzpomenout, že mě velmi mile překvapili i rodiče hráčů U10 SK Sparty Kolín, kteří po informaci, že jim startovné na domácím turnaji promíjíme, vybrali mezi sebou částku 2.000 Kč a tuto částku přidali také na Žanetku. Takže ještě než se začalo dražit, byly jsme na částce 12.000 Kč. Pak již jen zbývalo přidat 5.000 Kč ze startovného a vydražit dres za 10.500 Kč a mohli jsme tak předat mamince Žanetky částku v celkové výši 27.500 Kč. Dovolte mi, abych tedy ještě jednou tímto poděkoval trenérům A-týmu SK Slavie Praha a rodičům hráčů U10 SK Sparta Kolín. A vlastně i trenérům z Chlumce nad Cidlinou, díky nim se částka za dres vyšplhala v dražbě tak vysoko, než jsem se stal nakonec vítězem dražby a jeho vlastníkem a mohl s radostí předat šek mamince Žanetky. Byl to boj, ale pro správnou věc a jsem rád, že tato spontánní akce, vymyšlena dost narychlo, dopadla nad očekávání dobře, a že dokážeme předanou částkou alespoň na malou chvíli Žanetce pomoci. To, co pro kluky přijde v pohybu za míčem jako samozřejmost, je pro jiné z říše snů.“

4. Jak jste jakožto organizátoři spokojeni s průběhem akce? Chtěl byste něco vyzdvihnout či naopak pro příště zlepšit?

“Myslím si, že by měli hodnotit jiní, a to hlavně ti, pro které turnaj pořádáme, samotní hráči, trenéři a rodiče. Ale snad se turnaj povedl. Ono vidět rozzářené oči, když i ten poslední hráč z posledního týmu dostane na krk medaili, je asi ten nenahraditelný pocit, proč do toho i přes náročnost jdeme každoročně zase a znova. Jsem moc rád, že se nám podařila i taková maličkost, jako hřiště neznačit kloboučky jako na většině turnajů, ale hřiště nalajnovat pro lepší orientaci nejen hráčů, ale i rozhodčích. Letošní rok byl unikátní také v tom, že bylo v sobotu velké teplo, proto mají můj obdiv úplně všichni zúčastnění, hráči, trenéři i rozhodčí. Bylo to náročné nejen pro ně, ale i pro fanoušky. Naštěstí o ně bylo v zázemí restaurace dobře postaráno.

Nějaká vylepšení a posunutí našeho turnaje o další krůček dál určitě již nyní v hlavě mám. Jsou to jen maličkosti, ale tím, že jsme jediný sponzor a turnaj nás stojí nemalé finanční prostředky a i personálně zajistit turnaj je náročné, musíme příště určité věci více doladit. A pokud chcete slyšet nějakou konkrétní věc, která by si zasloužila zlepšit, tak je to lepší reklama na turnaj jak ze strany klubu, tak i možná města, ale chápu, že jsme mohli být pro klub velká neznámá. Ale snad jsme nyní ukázali, že dokážeme zorganizovat turnaj, který si troufám tvrdit, zde v Kolíně dlouho chyběl, a který si město formátu Kolína určitě zaslouží.“

5. Plánujete už nyní nějaký další turnaj?

“Další turnaj, toť otázka. Turnaj je náročný nejen organizačně, ale zejména finančně, a pokud mám být upřímný, náklady každého turnaje šplhají každoročně do několika desítek tisíc korun. Ale vždy po skončení turnaje na slavnostním vyhlášení říkám, že pokud se bude firmě dařit a po našem turnaji bude poptávka, za rok se zase společně uvidíme. Už jsem to takto letos pronesl posedmé a pevně věřím, že ne naposledy. Rád bych, aby náš turnaj měl punc výjimečnosti, nejen co se týče organizace, atraktivity zúčastněních týmů, ale i co se týká cen pro hráče. Pevně věřím, že letošním ročníkem jsme zde v Kolíně odstartovali novou éru mládežnického turnaje, na který se budou všichni těšit, a o který bude stále zájem. To je ten hlavní důvod, proč jsem v roce 2011 s MANVER cupem začínal.“

Diskuze k článku