ROZHOVOR | PŘEDSEDA VLADIMÍR ZEMAN

Foto: fk-kolin.cz

Tomáš Šulc | 24.07.2019 | přečteno 809x

Jak dopadla uplynulá sezona nejen A týmu, ale i mládežnických kategorií? Co mohou fanoušci očekávat od té následující, v jakém složení mužský tým nastoupí či obnoví Kolín svůj B tým? O všech zmíněných otázkách se v dalším rozhovoru rozpovídal předseda FK Kolín Mgr. Vladimír Zeman…

Jak hodnotíte uplynulou sezónu?

„Hodnocení musím rozdělit do několika částí. Náš klub není pouze A tým, ale samozřejmě i dalších jedenáct mládežnických týmů. Když to vezmu od těch nejmladších (kategorie přípravek), tak musím touto cestou v první řadě poděkovat všem trenérům, rodičům a dalším lidem, kteří se této kategorii věnují a odvádějí skvělou práci. Z hlediska výchovy a vývoje dobrého fotbalisty je právě tato kategorie ta nejdůležitější. Již několik let má tuto oblast pod palcem Honza Pikner a jeho práce přináší ovoce v podobě naplněných počtů hráčů v jednotlivých ročnících, což v tak velké konkurenci sportů v Kolíně není vůbec jednoduché. Příkladem je poslední nábor, kdy pršelo a i v takovém počasí dorazilo dvacet prcků natěšených hrát fotbal.

Žákovskou kategorii prezentují čtyři ročníkové týmy v rámci sportovního střediska mládeže. Uplynulá sezóna v této kategorii se dá považovat za úspěšnou a určitě by se mělo blýskat na lepší časy. Už nebojujeme s těmi nejhoršími o to nebýt mezi posledními, ale naopak začínáme být konkurence schopný těm nejkvalitnějším týmům a tři ze čtyř ročníků se v průběhu celé soutěže pohybovali v horní polovině tabulek.

V dorostenecké kategorii se lépe vedlo těm mladším, kteří se vmáčkli mezi silné pražské kluby a v průběhu soutěže se pohybovali mezi třetím a pátým místem. U starší kategorie byla situace napínavá až do posledního kola. Jaro se klukům velmi povedlo a tak nakonec skončili v polovině tabulky. Důležité ale je, že dorostenci, kteří ukončili svou mládežnickou kariéru, se zapojili do přípravy s A týmem a dostali již příležitost v přátelských utkáních, kde se uvedli ve velmi dobrém světle.

Co se týče hodnocení A týmu, tak musím konstatovat, že to byl hodně zvláštní ročník. Soutěž byla mimořádně vyrovnaná a každým kolem se měnila situace. Takže jsme zažívali pocity, že pokud další kolo prohrajeme, tak se dostaneme na dno tabulky nebo naopak v určité fázi pokud by se jelo na vítězné vlně, tak můžeme mít postupové ambice. Po skončení soutěže si ale můžeme říct, že nás musej velmi mrzet lacino ztracené body v mnoha utkáních, protože v případě jejich zisku bychom opravdu sahali po postupu. Určitě velkým zklamáním a zejména pro fanoušky jsou domácí zápasy. Hodně z nich se nepovedlo a já jen doufám, že letos to napravíme a ukážeme, že když můžeme předvádět dobrej fotbal venku, tak to dokážeme i doma před svými diváky.“

Jaké jsou cíle do další sezóny?

„Tady začnu od těch nejstarších. Cíl je stejný jako v minulé sezóně a bude stále stejný, dokud toho nedosáhneme. Takové město jako je Kolín musí hrát minimálně třetí ligu. Samozřejmě, že všechno je závislé na finančních prostředcích a možnostech klubu, ale cílem je každopádně postup do ČFL. V mládežnických kategoriích bude vždy hlavním cílem vychovávat dobré fotbalisty a vytvářet si svou vlastní základnu pro dospělí fotbal. V soutěžích je cílem být výkonnostně v horních polovinách a cíle pro přípravky je mít naplněné ročníky kluků, kteří mají radost z fotbalu.“

Můžou fanoušci očekávat nějaké změny v kádru A týmu?

„Našim cílem je nedělat velké změny v kádru a budovat stabilní tým. Samozřejmě nějaké změny a příchody budou, ale vše je v jednání. Tým opustili Skuhravý, Šedivý a golman Drápela. Z pracovních důvodů nemůžeme na podzim počítat s Biškem. Z příchodů do kádru můžu zatím jmenovat golmany Kubáta z Čáslavy a devatenáctiletého odchovance Bartáka. Velkým přínosem z mého pohledu bude Ondrušík, který s námi už v minulé sezóně trénoval a hráče tohoto typu náš tým určitě potřebuje.“

Neuvažuje klub o založení B týmu?

„Založení B týmu řešíme už druhým rokem. Pamětníci dobře vědí, že B tým už v minulosti několikrát v klubu byl a s jeho fungováním to většinou nedopadlo moc dobře. Jsou zde otázky pro a proti a pokud by se B tým zakládal, tak by to mělo mít své opodstatnění a smysl. To znamená, že by to byl tým pro mladé hráče, kteří vycházejí z dorostu plus hráče z rozšířeného kádru A týmu, kteří nebudou mít odehranou minutáž a budou potřeba mít zápasovou zátěž. Určitě by to neměl být tým pro zasloužilé fotbalisty, kteří si jdou o víkendu udělat žízeň. Problém je v tom, že pokud bychom zakládali nový tým, tak musíme začít v nejnižší třídě a postupně si odpovídající soutěž vykopat, což se možná zdá jako jednoduchá záležitost, ale projít si tím nebude pro některé hráče moc příjemné. Určitě se tím ale musíme v nejbližší době vážně zabývat, protože po slabších ročnících přijdou brzy roky, kdy nám bude končit velký počet dorostenců a B tým by byl pro ně tím nejlepším uplatněním.“

Diskuze k článku