Historie

Sparta Kolín byla založena 20. března 1912. Stejně jako většina fotbalových klubů v té době byla založena z mládežnického nadšení odvážlivců. Dle záznamu v kronice se  rozhodli pozdější  členové klubu Hess, Steiner, Miloš a  František Musilové, Emil Němeček a Bedřich Michl zakoupit z výtěžku hudebního kroužku kopací míč a založit klub, jemuž po poradě a ustavující  schůzi bylo dáno jméno Sparta.

V té době existoval v Kolíně  již  mnohem významnější fotbalový klub AFK Kolín, který patřil mezi  zakládající členy fotbalové asociace. Sparta Kolín proto zpočátku působila pouze ve stínu AFK Kolín. Svou pozici si musela postupně budovat a ve stoleté historii ji  hrozil několikrát zánik existence.

Politickou změnou v roce 1948 dochází také ke změnám ve  sportu. Musí se také měnit názvy klubů. Sparta v názvu zaniká, postupně jsou v tomto období evidovány názvy ZTJ (závodní tělovýchovná jednota) Ramo, Koramo Kolín. Od roku 1951 již jsme  součástí tělovýchovné jednoty Jiskra Kolín. V TJ byla  sdružena i ostatní sportovní odvětví. Fotbalový klub je  účastníkem krajských soutěží.

V roce 1990 pod vlivem nových společenských změn je z iniciativy ing. Františka Bílka svolána mimořádná  schůze. Zde je rozhodnuto o odtržení fotbalového klubu z tělovýchovné jednoty a je přijat zpět  historický název  Sparta Kolín. V roce 1991 poprvé v historii klubu postupuje Sparta Kolín do divize.

V roce 1995 byla  založena společnost FK Sparta Kolín, s. r. o. Do klubu vstupuje v roce1996 ekonomicky silný subjekt Koramo Kolín, a.s. a dochází ke změně názvu na FK Mogul Kolín.

V roce 1999 vyhráváme divizi pod vedením trenéra Václava Kotala a historicky poprvé jsme  účastníky ČFL (České fotbalové ligy). Po dvouletém působení v ČFL v roce 2001 pod vedením Stanislava Kocourka postupujeme poprvé v historii klubu do 2. ligy, přestože v počátku jarní sezóny odstupuje generální sponzor Koramo Kolín.

Do druhé fotbalové ligy vstupujeme již s názvem FK Kolín, a.s.. Po  ročním působení druhou ligu opouštíme. Pak 3 roky hrajeme ČFL. V roce 2005 sestupujeme zpět do divize. Po ročním divizním působení se opět vracíme do ČFL. Pak začíná smutné období klubu, které možno nazvat,,Od sestupu k sestupu ,, . Postupně v roce 2008 sestupujeme z ČFL a v následujícím roce opouštíme i divizi a končí pád až do krajského přeboru (2009).

Znovu musíme postupně stabilizovat klub. Výsledkem je postup zpět do divize v roce 2010(trenér Bohouš Pilný). V sezóně 2011/2012 působíme jako farma Vlašimi.

V roce 2012 slaví klub sto let od založení. Nejlepším dárkem je postup zpět do ČFL pod vedením trenéra Romana  Veselého. Stáváme  se  farmou Mladé Boleslavi. Již v prvním roce působení v ČFL obsazujeme 2. místo. V roce 2014 klub  dosahuje dalšího historického úspěchu -  stáváme  se  vítězi ČFL (trenér Radim Nečas) a vracíme se po 13 letech do Fotbalové národní ligy.

Důležitou součástí práce klubu je péče o mládež. V současné době máme statut SpSM (Sportovní střediska  mládeže) a SCM  (Sportovní  centra mládeže). Součástí klubu jsou také týmy přípravek a fotbalová školička.

Informace o klubu:

Jméno klubu: FK Kolín a.s.
Rok založení: 1912
Klubové barvy: modrá a bílá / původně černá a bílá-Sparta Kolín/
Fotbalová práva: FK Kolín, a.s.